Cechy nieruchomości – co je wyróżnia?

To co wyróżnia nieruchomości na tle innych dóbr, to ich specyficzny charakter. Różnorodność nieruchomości określana jest przez zbiór różnych cech fizycznych, ekonomicznych oraz instytucjonalno-prawnych.

Na początku skupimy się na cechach fizycznych. Są ona najprostsze do zidentyfikowania. Patrząc na nieruchomości zapewne każdy potrafiłby wymienić kilka z nich. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestowanie, to warto uporządkować swoją wiedzę.

Przede wszystkim nieruchomość posiada swój unikalny charakter tzw. różnorodność. Nie można znaleźć dwóch takich samych nieruchomości. Nawet pomimo bardzo podobnych cech, zawsze będą się różnić jakimś elementem, czy to położeniem, kształtem, czy wielkością.

Niepodzielność i stałość w miejscu – cechy te tyczą się zwykle kubatury budynku, bowiem nie można go odłączyć od gruntu na którym został postawiony. A zatem musisz dobrze przemyśleć czy aby na pewno chcesz kupić lub wybudować obiekt w danym miejscu. Pamiętaj również, że grunty i budynki są nieruchome. Sporadycznie zdarzają się przypadki przemieszczeń. Zdecydowanie częściej zmienia się sposób użytkowania np.: mieszkania przekształca się w biura albo grunty rolne na budowlane.

Bądź trwały jak… grunty! Tak, one mogą się cechować nawet nieograniczoną trwałością. Budynki ulegają zużyciu, jednak w porównaniu z innymi rzeczami stworzonymi przez człowieka ich wytrzymałość jest o wiele większa i może sięgać nawet kilkuset lat! W obu przypadkach trwałość sprawia, że nieruchomości są atrakcyjne dla inwestorów, gdyż ich wartość rzadko spada, a tylko w wyjątkowych przypadkach (przy kataklizmach, zamachach) może sięgnąć zera.

Nieruchomość jaka jest, każdy widzi. To co jednak nie jest zauważalne dla oka, jest dla rozumu. A mowa tu o cechach ekonomicznych. Przede wszystkim to duża kapitałochłonność. Zapewne jesteś świadom, że zakup nieruchomości mieszkaniowych oraz koszty z nim związane zwykle są liczone w kilkuset tysiącach złotych. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek z własnych środków, tak więc często musi posiłkować się kredytem z banku. Poniesione nakłady zazwyczaj zwracają się po kilku lub kilkunastu latach. Natomiast czas ten jest rekompensowany dzięki długiej żywotności ekonomicznej. Może być ona utrzymana na wysokim poziomie dzięki odpowiednim modernizacją. Pamiętaj tutaj również o małej płynności. Jeśli w pewnym momencie zdecydujesz się na sprzedaż swojego mieszkanie, musisz być przygotowanym, że nabywca raczej nie znajdzie się z dnia na dzień.

Pomówmy teraz o lokalizacji. Można rozumieć ją jako położenie ekonomiczne, wpływające na dostępność komunikacyjną, odległość od centrów handlowych, produkcyjnych, a także usług. Ponadto istnieje spore ograniczenie w obszarze podaży nieruchomości tzw. rzadkość. Jest ona ograniczona w dużej mierze przez względy środowiskowe. Szczególnie w centrach miast brakuje odpowiednich gruntów. W krótkim czasie trudno jest zmienić podaż. Jest możliwe w długim okresie dzięki nowym inwestycjom, jednak zmiany trwają często miesiącami, a nawet latami.

Jedna nieruchomość może oddziaływać na inną. Otoczenie (współzależność) nieruchomości ma duży wpływ na nią oraz jej wartość. Może ją podnosić np.: gdy w okolicy sklepu zostanie wybudowane osiedle z dużą liczbą mieszkań. Z drugiej strony może przyczynić się do jej spadku, w sytuacji np.: gdy zostanie wybudowana obwodnica miasta, to stacja benzynowa zlokalizowana przy „starej” drodze dojazdowej, straci swoich klientów. To pokazuje, że otoczenie silnie oddziałuje na daną nieruchomość.

Nie możemy zapominać o cechach instytucjonalno-prawnych. Cały czas powstają kolejne instytucje zajmujące się problematyką nieruchomości. Otoczenie prawne dba o odpowiednie funkcjonowanie nieruchomości oraz o prawidłowy przebieg cyklu życia nieruchomości, począwszy od przygotowania projektu, przez realizację, a skończywszy na eksploatacji, a nawet późniejszym wyburzeniu. Prawo decyduje o zasadach prowadzenie ksiąg wieczystych, formie aktów notarialnych, prawie budowlanym, formie władania, zasadach gospodarowania nieruchomościami oraz warunkach zawierania umów oraz pobierania czynszów.

Podsumowując, specyficzne cechy fizyczne, ekonomiczne oraz instytucjonalno-prawne nieruchomości sprawiają, że wyróżniają się one spośród innych dóbr. Często te cechy są powiązane i warunkują odmienność nieruchomości i ich wyjątkowość.

kategoria:

Ładowanie bazy danych, to może zająć chwilę

Loading database, this may take a while

x